Koža upija - ljepota je duboka

Kozmetika nam se „uvlači pod kožu“, zaista. Ljudska koža moćan je organ za upijanje, čini se kao da je konstantno gladna. Ona grabi sve raspoložive molekule, svaku kap vode, svaku šminku i miris. Koža različito upija, primjerice, koža lica 20 puta brže upija tvari od kože na dlanovima. Voda djeluje kao izvrstan prirodni pojačivač penetracije. Zato vaša koža može apsorbirati više aktivnih tvari nakon tuširanja ili umivanja. Enzimatski čistači i pilinzi voćnim kiselinama idealna su priprema kože lica za penetraciju aktivnih sastojaka iz daljnje njege, seruma, maski ili ovlaživača. S druge strane, otvaranje kože za penetraciju aktivnih sastojaka mora biti pravilno i nježno. Ne smijemo ju oštetiti jer očuvana, jaka i snažna koža štiti nas od mnogih otrovnih tvari i bakterija.

Kisik, dušik i ugljikov dioksid, kao i zagađivači, ulaze u našu kožu kroz troja vrata: znojne kanale, folikule dlake i lojne žlijezde ili pak izravno preko stratum corneuma. Ova sposobnost kože za upijanje kemijskih tvari kako bi se širile po tijelu uvelike se koristi u primjeni lijekova. Transdermalna isporuka lijekova za bolesti lokomotornog sustava, kardiovaskularnih bolesti, kronične boli i kontrole rađanja već se naširoko primjenjuje. Prema novim procjenama, naša koža može apsorbirati do 60 posto tvari nanesenih na nju površinski. Nažalost, zajedno s vodom, vitaminima, mineralima i kisikom, koža upija i toksične tvari. Razne supstance mogu penetrirati kožu, a pojačivači resorpcije za isporuku aktivnih tvari poput etanola, propilen glikola i surfaktanta smanjuju otpornost barijere. Oni otapaju stanični matriks, mijenjaju metabolizam kože ili kemijsku i probiotsku ravnotežu njezinog vanjskog sloja.

Što se događa kada potencijalno otrovna tvar prođe barijere kože? Završava u krvnim žilama i limfnim kanalima koji se nalaze u slojevima epidermisa i dermisa. Budući da je koža najveći organ u našem tijelu, upija zagađivače u puno većim količinama od crijeva ili pluća. No, s obzirom na njezinu sposobnost apsorpcije, na taj način možemo ju hraniti, štititi i njegovati. Konstantno se razvijaju tretmani i njega kože koji ciljaju različite slojeve kako bi se ona obnovila i kako bi se spriječilo njezino starenje.

Kako bi njega djelovala, ona mora pronaći svoj put između cigle i žbuke i određena svojstva diktiraju njezino prodiranje:

 

Fizikalno-kemijska

svojstva sastojaka

Dobar sustav koji isporučuje aktivne tvari

Vremenski period tijekom kojeg njega ostaje na koži

pH, veličina molekula (poželjna je što manja masa) te koncentracija aktivnih tvari (optimalno što veća)

 

voda, skvalan, natrij PCA, linolna, oleinska i arahidonska kiselina, glicerol

 

proizvodi koji se ispiru pružaju malo vremena za prodiranje aktivnih tvari u kožu, dok kreme i serumi daju više, što ih čini neophodnim u njezi

 

 

Dobre formulacije i njihovo prodiranje u kožu

Kvalitetne formulacije pažljivo su izrađene na način da okupljaju najbolje aktivne „skin identical“ sastojke koje koža prepoznaje, upija i koristi te su definirane na sljedeći način:

Epidermis - ako štitimo i oporavljamo barijeru, koristimo antioksidanse, silimarin, list masline, AHA kiseline, prebiotike, postbiotike i hladno prešana ulja. Također, identični lipidi neutraliziraju UV zrake te djeluju kao nježna eksfolijacija kože.

Dermis targetiramo sastojcima koji utječu na sintezu kolagena i koji posljedično hrane epidermu. Aktivni elementi koji pokreću fibroblaste na produciranje kolagena i elastina su peptidi, AHA, vitamin C i vitamin A.

Kako odabrati svoju kozmetiku - potraga ispunjena nadom, strpljenjem ili razočaranjem

Naučite čitati sastav

Najbolji način za kupnju proizvoda za njegu kože je da se osvrnete na sastojke i naučite čitati deklaracije proizvoda kako biste odredili dobar i loš proizvod. Sastojci koji podupiru zdravlje kože su najkorisniji za vas. Brzo skeniranje popisa sastojaka u potrazi za opasnim tvarima vjerojatno je najvažnija vještina koju morate svladati. Mogućnost brzog dešifriranja popisa sastojaka uštedjet će vam novac, vrijeme i frustracije. 

Također, važno je obratiti pozornost koji je sastojak naveden prvi. Primjerice, dobra sredstva za čišćenje i toneri obvezno počinju vodom. Loš toner će propilen glikol ili mineralno ulje navesti na drugom mjestu popisa sastojaka, dok će izvrstan sadržavati cvjetnu vodu, hamamelis ili glicerin. Na kraju su najčešće navedeni konzervansi, mirisi i boje. Oduprite se porivu da skenirate samo prvih nekoliko redaka. Nastavite čitati. Uzmite si vremena. Ne morate kupovati samo prirodne skin identical proizvode. Postoje tisuće sigurnih sintetičkih sastojaka koji se mogu koristiti u proizvodima za njegu kože i koji su neutralnog statusa - relativno pomažu, ali nikako ne odmažu.

Prirodna njega je skupa?

Ukoliko svoje novce usmjeravate u zdravlje, štoviše, zdravlje kože, fokusirajte se na one proizvode koji sadrže popis dobrih, zdravih i prirodnih skin identical sastojaka. Svaki kozmetički proizvod koji sadrži blagotvorne količine aktivnih sastojaka neće biti jeftin. Vrijedni, prirodni kozmetički proizvodi iziskuju malo veća ulaganja.

Ako je proizvod previše jeftin, onda vrlo vjerojatno sadrži sintetičke, prirodne sastojke kao što je sintetičko ulje jojobe. Možete kupiti jeftiniji, lokalno proizveden sapun, ali kada je riječ o dobroj njezi kože lica, morate platiti više. Kad pogledate deklaraciju sa sastojcima prirodne hidracijske kreme za osjetljivu kožu, primijetit ćete da prirodni sastojci, kao što su aloa, probiotici, hladno prešana ulja, PCA, aminokiseline, peptidi ili drugi biljni ekstrakti ostaju na početku prema sredini popisa. Oni sami koštaju znatno više od sintetskog materijala. Međutim, važno je znati da se određena aktiva, kako bi dala puni, ispravni i sigurni potencijal koži, mora stavljati u nižim dozama. Više razine postaju ili neaktivne ili agresivne na koži pa se opet nalaze u sredini popisa ili prema kraju. Formuliranje je umijeće.

Novac koji potrošite na njegu kože itekako se isplati kada postignete rezultate koje očekujete. Mnogi su čimbenici uključeni u ovu odluku: vaš budžet, vaš tip kože, vaš senzibilitet, vaš životni stil i vaše osobno mišljenje o svojoj koži - sve je važno. 

Budite dosljedni

Budite dosljedni u potrazi za ljepotom. Pokušajte da svaki proizvod bude prirodan, skin identical i da ne sadrži sintetička bojila, mirise, konzervanse i deterdžente. Ne znate od kuda krenuti?  Korak po korak. Jedan prirodni proizvod neće značiti veliku razliku, ali je dobar početak. Zamijenite svoj tonik na bazi alkohola onim na bazi jabučnog octa ili ružinom vodicom.

Iznimno snažni i moćni sastojci postoje u prirodi i redovita upotreba prirodnih kozmetičkih proizvoda učinit će stvarnu, vidljivu razliku. U suštini, istinski, prirodni kozmetički proizvod možete i pojesti. Nije delikatesa, ali je siguran za zdravlje.

Skin identical, prirodan kozmetički proizvod ne smije sadržavati nijedan navedeni sastojak:

  • naftne derivate- petrolej, vazelin, parafin
  • sodium laureat/lauril sulfat
  • propilen glikol, PEG
  • paraben
  • sintetičke boje i mirise