Tko god da teži za mekom, baršunastom i glatkom kožom, promjene će doživjeti tek kad u njegu uvrsti hladno prešana ulja – iznutra i izvana. Koža je najveći organ u ljudskom tijelu i često je prvi vizualni pokazatelj nedostatka esencijalnih masnih kiselina.
Većina dodataka ljepoti danas se fokusira samo na sastojke poput kolagena, hijaluronske kiseline i antioksidansa.
Svi želimo da nam koža izgleda čisto i zdravo. Zdrava prehrana puna voća i povrća bogatog antioksidansima igra veliku ulogu u održavanju dobrog izgleda vaše kože. Međutim, kvalitetna hladno prešana ulja bogata nezasićenim masnim kiselinama – omegama također bi trebala biti na jelovniku. Razlog tome je što, osim što su izvrsne za zdravlje našeg srca, mozga i očiju, nezasićene masne kiseline igraju bitnu ulogu u samoj strukturi vaše kože. Ove esencijalne kiseline ulaze u svaku staničnu membranu i rade svoju magiju, poboljšavajući fleksibilnost stanica, komunikaciju između stanica, metabolizam i ekspresiju gena.
Nezasićene masne kiseline ugrađene su u stanične membrane u gornjem sloju kože (epidermis), tvoreći zaštitnu mrežu oko njih, pomažući u zaustavljanju gubitka vlage i dajući koži zdrav izgled.
Kako omege utječu na zdravlje i izgled kože?
Najbolje prehrambene masnoće – esencijalne nezasićene omega-3, omega-6, omega-7 i omega-9 masne kiseline djeluju na fosfolipidni dvosloj, pomažući mu da zadrži vodu, što dovodi do vlažnije, mekše kože – a „punašne“ stanice kože znače mlađi izgled. Ali, to nije sve. Te savršene masnoće mogu blokirati oslobađanje enzima uzrokovanih oštećenjima od sunca, jačajući kolagen i pomažući u sprječavanju bora i opuštene kože.
Stanice kože mijenjaju se kako stare. Tako koža koju danas gledaš na sebi napravljena je duboko u dermisu prije otprilike četiri tjedna i gurnuta je prema gore dok nije dosegla površinu. Ako pogledaš stanice kože pod mikroskopom, vidjet ćeš da je svaka okružena s dva sloja masti koja čine staničnu stijenku. Nazvan fosfolipidni dvosloj, ovaj sloj uključuje dijetalnu mast i odgovoran je za to da koži daje pun, zdrav izgled.
Međutim, kako starimo, ova membrana postaje tanja i manje ljepljiva. Kako te tanje stanice kože dopiru do površine, manje stvaraju zaštitnu barijeru. Koža gubi vlažnost i elastičnost, a to zauzvrat dovodi do stvaranja bora.
Esencijalne masne kiseline i njega kože: povijest
Godine 1929. znanstvenici George i Mildred Burr otkrili su da masnoće nisu samo izvor beskorisnih kalorija, već su kritične za cjelokupno zdravlje. Nakon detaljnih analiza, otkrili su da su štakori držani na dijeti bez masnoće razvili ljuskavu i upaljenu kožu. Ti su štakori također patili od povećanog gubitka vode preko kože.
Istraživači su zatim postupno ponovno uveli masti u prehranu životinja i otkrili da su zasićene masne kiseline (poput stearinske, palmitinske i laurinske kiseline) neučinkovite (nažalost, one su i danas najprisutnije u našoj prehrani). S druge strane, štakori su bili izliječeni kada su im dane male količine polinezasićenih masnih kiselina (PUFA). Tada su skovali izraz ‘esencijalne masne kiseline’.
Ovi heroji za njegu kože vrste su nezasićenih masnih kiselina koje su tijelu potrebne za mnoštvo ključnih fizioloških funkcija. Za razliku od drugih vrsta masti, naše tijelo ne može sintetizirati te masne kiseline – potpuno smo ovisni o hrani koju jedemo kako bismo zadovoljili svoje potrebe.
Postoje 2 glavne vrste:
- Omega-3 masne kiseline: ALA (alfa-linolenska kiselina), DHA (dokozaheksaenska kiselina) i EPA (ekosapentaenska kiselina).
- Omega-6 masne kiseline: LA (linolna kiselina) i AA (arahidonska kiselina).
Esencijalne masne kiseline upravljaju svakom važnom biološkom funkcijom u tijelu. Koža je posljednji organ do kojeg esencijalne masne kiseline dopiru, tijelo ih prvo koristi za vitalne unutarnje organe, stoga kožu njegujemo iznutra i izvana. Sa snagom smanjenja upale, umirivanja, borbe protiv oštećenja stanica i sprječavanja ranih znakova starenja, esencijalne masne kiseline nezaobilazne su u svakom režimu njege kože.
Koža buja od omega kiselina
Ove masne kiseline štite stanice u epidermisu (gornji sloj kože), potičući hidraciju i djeluju duboko u dermisu (donji sloj kože) kako bi spriječili upalu. Učahurujući stanice kože, pokazalo se da omega-3 štiti od oštećenja slobodnih radikala uzrokovanih izlaganjem suncu i zagađenju.